Windows Update Nedir?

Merhabalar, günümüzde kullandığımız cihazların, uygulamaların ya da işletim sistemlerinin ara ara güncellemelerini yapmaktayız. Bu güncellemelerde iyileştirme, yeni özelliğinin gelmesi, güvenlik açığının kapatılması gibi paketler yayınlamaktadırlar.

Genel olarak evlerimizde, kurumlarımızda kullandığımız ya da yönettiğimiz cihazların işletim sistemi Windows olarak görmekteyiz. İlk olarak Microsoft güncellemeleri ne zaman yayınlar ve önemlilik derecesine göre neleri yüklememiz gerekir terimleri nelerdir? Bunları kısaca ele aldım.

Windows Update; Windows işletim sistemi, Microsoft yazılımların hizmet paketleri ve yamalar gibi güncellemeler sağlamak için kullanılan ücretsiz bir Microsoft hizmetidir.

Yamalar ve diğer güvenlik güncellemeleri, her ayın ikinci salı günü Windows Update aracılığıyla rutin olarak yayınlanır. Buna Patch Tuesday adı verilir. Ancak, Microsoft diğer günlerde de güncellemeleri yayınlayabilir.

Microsoft, yazılım güncellemelerini açıklamak için aşağıdaki standart terminolojiyi kullanır:

Critical Update


Güvenlikle ilgili olmayan kritik bir hatayı ele alan belirli bir sorun için geniş çapta yayımlanan bir düzeltmedir.

Definition Update


Bir ürünün definition veri tabanına eklemeler içeren, yaygın olarak yayınlanan ve sık sık yapılan bir yazılım güncellemesidir. Definition veri tabanları genellikle kötü amaçlı kod, kimlik avı web siteleri veya önemsiz posta gibi belirli özelliklere sahip nesneleri tespit etmek için kullanılır.

Driver


Bir aygıtın giriş ve çıkışını kontrol eden yazılım.

Feature Pack

İlk olarak bir ürün sürümü bağlamının dışında dağıtılan ve genellikle bir sonraki tam ürün sürümüne dâhil edilen yeni ürün işlevselliği.

Security Update


Ürüne özgü, güvenlikle ilgili bir güvenlik açığı için geniş çapta yayımlanan bir düzeltmedir. 

Güvenlik açıkları, ciddiyetlerine göre derecelendirilir. Microsoft Security Bulletin’ de critical, important, moderate veya low olarak belirtilir.

Service Pack


Security update, critical update ve updatelerin test edilerek düzeltilmiş cumulative updateler setidir.

Ürünün piyasaya sürülmesinden bu zamanda kadar olan tüm düzeltmeleri ve güncelleştirmeleri içerir.

Tool


Bir görevi veya görev kümesini tamamlamaya yardımcı olan bir yardımcı program veya özelliktir.

Update

Belirli bir sorun için yaygınlaştırılması için yayınlanan bir düzeltmedir. Kritik ve güvenlik olmayan hataları iyileştirmeleri içerir.

Update Rollup

 • Her ayın 2. Salı günü yayınlanır.
 • Bu güncellemede güvenlik gibi belirli bir alanı veya Internet Information Services (IIS) gibi bir ürünün bir bileşenini hedefler.
 • Critical, security ve update güncellemelerin Cumulative olarak düzeltilerek test edilerek,  yaygınlaştırılması tek paketten oluşturulan güncelleme setidir.

Security-only Update

 • Her ayın 2. Salı günü yayınlanır.
 • Windows Server Update Services (WSUS), System Center Configuration Manager ve Microsoft Update Kataloğu aracılığıyla dağıtılan bir güncelleştirmedir.
 • Cumulative bir güncelleme paketi değildir. Her ay çıkan “Security Only Quality Update” paketleri ayrı ayrı gönderilmelidir.
 • Güvenlik açıkları, ciddiyetlerine göre derecelendirilir. Önem derecesi, Microsoft güvenlik bülteninde critical, moderate, important, veya low olarak belirtilir. 
 • Security-only update güncellemesi başlığı altında görüntülenir ve “important” bir güncelleme olarak sınıflandırılır.

Monthly Rollup

 • Her ayın 2. Salı günü yayınlanır.
 • Windows Update, WSUS, System Center Configuration Manager ve Microsoft Update Catalog üzerinden dağıtılır.
 • Aylık Toplama ürüne özeldir, hem yeni güvenlik sorunlarını hem de güvenlik dışı sorunları tek bir güncellemede ele alır ve proaktif olarak geçmişte yayınlanan güncellemeleri içerir
 • Önem derecesi, Microsoft güvenlik bülteninde critical, moderate, important veya low olarak belirtilir.
 • Monthly Rollup, “Important” olarak sınıflandırılır.
 • Cumulative bir güncelleme paketidir. Bir önceki ay yayınlanan “Security Monthly Quality Rollup” güncelleme paketi içindeki tüm güncellemeleri ve ayrıca varsa önceki ay çıkan Update’lerin de hepsini kapsar.

Bu sayede bulunduğunuz aya ait “Security Monthly Quality Rollup” paketini yüklediğinizde Ekim 2016 tarihinden itibaren o işletim sistemi için yayınlanmış tüm güncellemeleri yüklemiş olursunuz.

Preview of Monthly Rollup

 • Her ayın 3. Salı günü yayınlanır.
 • Windows Update, WSUS, System Center Configuration Manager ve Microsoft Update Kataloğu üzerinden dağıtılır
 • En son yayınlanan monthly rollup güncellemenin düzeltmeleri içerir.
 • Preview of Monthly Rollup  proaktif olarak sunularak “Optional” ya da “Unspecified” güncelleme olarak sınıflandırılacaktır.

Servicing Stack Updates (SSU)

 • DISM, SFC Windows özelliklerini veya rollerini değiştirme ve bileşenleri onarma gibi Windows dağıtımının çeşitli unsurlarının temelini oluşturan bir bileşen olan “component-based servicing stack ” (CBS) içerir. (TRUSTEDINSTALLER.EXE)
 • Servicing Stack Update, genellikle her ay güncellemeleri olmayan küçük bir bileşendir.
 • “Servicing Stack”, diğer işletim sistemi güncellemelerini yükleyen koddur.

Yamaların sonunda yada açıklamalarında aşağıda belirtilen terimler bulunmaktadır. Bu terimleri kısaca açıklamak isterim.

Update Revisions: Yayınlandığı (veya son yayımlandığı) andan itibaren bir güncellemede değişiklik yapılması gerektiğinde, Microsoft güncelleme Revizyonu olarak etiketlemesidir.

Superseded Updates: Yenilenen Güncelleme (veya güncellemeler), önceki bir sürümün veya sürümlerin tamamen değiştirilmesidir.

Expired Updates: Süresi Dolan Güncellemelerdir. Adından da anlaşılacağı gibi, Microsoft güncellemeleri geçerli güncellemeler listesinden kaldırdı. Süresi Dolan Güncellemeler artık hiçbir durumda geçerliliği yoktur ve ortam içinde kurulum için algılanmaz.

Microsoft Catalog https://www.catalog.update.microsoft.com/

Microsoft Security Bulletin https://msrc.microsoft.com/update-guide/

DISM Deployment Image Servicing and Management

SFC System File Checker

Başka yazımda görüşmek dileğiyle…

You may also like...

Bir cevap yazın